Aja Monet (US)

aja monet se stvari loteva na več nivojih – je pesnica, pisateljica, mojstrica spoken-worda, kulturna delavka in aktivistka iz Brooklyna. Teme njenih pisanj so nepravičnost, pregoni, upor in sistemsko nasilje od vzhodnega New Yorka do Palestine, a tudi pripadnost, materinstvo in koncepti skupnosti. Pri 19 letih je postala najmlajša šampionka Nuyorican Poets Café Grand Slama.

Njen prvenec when the poems do what they do (na katerem sodeluje z imeni, kot so Chief Xian aTunde Adjuah, Samora Pinderhughes, Marcus Gilmore …) je prepričljiv in v živahno jazzovsko podstat zakoličen udarec spoken-word. To »so pesmi, ki niso za pesnike, ampak za vse«. Lani je bila plošča v katerogiji za najboljši album spoken-word poezije nominiran za nagrado Grammy.

5. 7. Linhartova dvorana

Cécile McLorin Salvant (US/FR)

Eden najizrazitejših glasov svoje generacije–pevka, pripovedovalka zgodb, skladateljica in vizualna umetnica–prvič v Ljubljani! Cécile McLorin Salvant je vokalistka in večžanrska kuratorka, ki tke povezave med bluesom, teatrom, jazzom, barokom, folkom … Je prejemnica treh nagrad grammy v kategoriji najboljši jazzovski vokalni album, in to za tri zaporedne albume: For One to Love (2015), Dreams and Daggers (2017) in The Window (2018). Njena zadnja plošča je imenuje Mélusine (2023), zadnji projekt pa je glasbena pripovedka v obliki kantate Ogresse.

2. 7. Križanke

Meshell Ndegeocello (US)

Meshell Ndegeocello je v prvi vrsti basistka. Basistka, ki je tudi vokalistka, pesnica … in brez katere si ne predstavljamo ameriške (popularno)glasbene krajine, saj je povsem suverena in žanrsko nepredvidljiva mojstrica inštrumenta in glasbenica neštetih referenc, ki obvlada vse od soula, funka, r & b-ja, hiphopa, rocka do seveda jazza. Na glasbeni sceni ni novinka–dejavna je od osemdesetih let, v devetdesetih je snemala s Herbiejem Hancockom in Madonno, njen zadnji projekt, ki ga bo predstavila na našem otvoritvenem dogodku v Križankah, pa se imenuje No More Water: The Gospel of James Baldwin. Ta je poglobljen hommage ob praznovanju 100. rojstnega dne poetično direktnega kritika sistemskega rasizma, pisatelja prodornih citatov in splošnega carja Jamesa Baldwina.
Prejemnica nagrade grammy za najboljši alternativni jazz album zadnji dve leti zapored.

2. 7. Križanke

Tarbaby feat. David Murray (US)

Ekskluziven nastop naveze staroste jazzovske avantgarde, saksofonista Davida Murraya, in enega pomembnejših postbopovskih triov našega časa, Tarbaby.
Ni jih veliko tako produktivnih in tako dolgo dejavnih na jazzovski sceni, kot je Murray. Izjemen skladatelj in popolnoma samosvoj improvizator je tudi eden od ustanoviteljev revolucionarnega World Saxophone Quarteta, v zadnjega pol stoletja pa je pod svojim imenom izdal več kot osupljivih sto šestdeset avtorskih albumov. Njegov najnovejši, Francesca (2024), se je na lestvici najboljših jazzovskih albumov leta po izboru New York Timesa znašel na drugem mestu. Na prvem mestu je bila prav skupina Tarbaby z albumom brezhibne izvedbe in nepopustljive ustvarjalnosti, You Think This America.

3. 7. Linhartova dvorana

Celoten program objavimo kmalu.

Cankarjev dom
Prešernova cesta 10
SI-1000 Ljubljana

T (01) 2417 153
E [email protected]

Ustanovitelj in glavni sofinancer kulturno-umetniškega programa Cankarjevega doma
Glavna pokroviteljica festivala
Medijski pokrovitelj

Cankarjev dom
Prešernova cesta 10
SI-1000 Ljubljana

T (01) 2417 153
E [email protected]

Ustanovitelj in glavni sofinancer kulturno-umetniškega programa Cankarjevega doma
Glavna pokroviteljica festivala

Vse pravice so pridržane © 2025. Ljubljana Jazz | Izjava o zasebnosti